MIGDAŁOWA TARTA DE SANTIAGO
...czyli świąteczny wypiek prosto z hiszpańskiej Galicji...Jeżeli ktoś z Was w okresie świątecznym pojawi się w Hiszpanii, to z pewnością w każdym sklepie trafi na tzw. Surtido de Navidad czyli świąteczną mieszankę słodkości (tych, które wymieniłam i wielu innych). Mile jednak zaskoczyło mnie to, że w moim regionie (Comunidad Valenciana) jest kilka osób, które z okazji Bożego Narodzenia przygotują galicyjską tartę migdałową. Jest to niezwykle prosty, a zarazem smaczny wypiek. Jeżeli macie ochotę na eksperymenty to zapraszam do przygotowania tarty z krzyżykiem: jest bardzo aromatyczna, dość zdrowa (bez dodatku mąki!) i niezwykle wilgotna, a przygotowanie jej nie zajmie Wam więcej niż 50 minut.
60 min
30 min
Składniki
- (użyłam foremki o średnicy 26 cm)
- -
- - 250 g. mielonych migdałów (mączka migdałowa)
- - 250 g. cukru (ja dałam 220 g.)
- - 5 dużych jaj
- - 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
- - skórka otarta z 1/2 oparzonej cytryny
- - masło do wysmarowania formy
- - łyżka mąki do wysypania formy
- - cukier puder do oprószenia
Sposób przygotowania
Tortownicę lub formę do tarty smarujemy masłem i delikatnie prószymy mąką. Piekarnik podgrzewamy do temperatury 170 stopni.
Jajka wbijamy do wysokiej miski i ucieramy razem z cukrem na puszystą masę (najlepiej przy pomocy miksera). Z cytryny ocieramy skórkę i dodajemy do masy jajecznej, kolejno dosypujemy zmielone migdały (1 garstkę migdałów odkładamy na bok!) i cynamon. Całość dokładnie mieszamy i wylewamy do wcześniej przygotowanej formy. Wierzch tarty wysypujemy garstką odłożonych migdałów, wstawiamy do piekarnika i pieczemy około 35-40 minut (początkowo używam funkcji "podpiekanie od dołu" po 10 minutach "termoobieg góra-dół"). Ciasto studzimy w formie, a następnie delikatnie wyciągamy na kratkę lub drewnianą deskę, na środku wykładamy papierowy szablon krzyża (Cruz de Santiago: znajdziecie szablon do druku lub odrysowania) i prószymy cukrem pudrem (najlepiej zrobić to używając drobnego siteczka). Teraz już tylko delikatnie usuwamy szablon i gotowe! Galicyjska tarta prosto z Santiago ląduje na naszych polskich stołach.
Na sam koniec kilka uwag na temat oryginalnej tarty de Santiago:
* Do przygotowania oryginalnej tarty należy użyć jednej ze śródziemnomorskiej odmiany migdałów: Mallorca, Mollar, Marcona, Comuna, Largueta lub Planeta.
* Jeżeli tarta przygotowana jest z dodatkiem mąki, nie jest już klasycznym wypiekiem z Santiago.
* Mąka tylko i wyłącznie może pojawić się w spodzie ciasta (tzw. tarta de santiago forrada: el forro-spód, podszewka). Spód ciasta można przygotować następująco: 1 jajko, 1 łyżka masła, mąka (ile zabierze), letnia woda (ile zabierze), szczypta soli. Ciasto wyrabiamy jak na pierogi i bardzo cieniutko wałkujemy, wykładamy do wysmarowanej i wysypanej mąką formy i na tak przygotowany spód wylewamy masę migdałową. Ja jednak wolę wersję bez spodu.
* Jajek nie trzeba ubijać na puszystą masę, można je wbijać do migdałów połączonych z cukrem i całość dokładnie mieszać do uzyskania jednolitej masy. Ja jednak wolę bardziej napowietrzone ciasto.
* Tartę można aromatyzować na różne sposoby: ja zaproponowałam cytrynę i cynamon, ale te aromaty można zastąpić też innymi: pomarańcz, brandy, wanilia itp.
To już chyba wszystkie najważniejsze informacje na temat tarty z krzyżem.
Smacznego,
SWS
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne przepisy:
-
Migdałowa tarta z truskawkami
-
Truskawkowa tarta (galette) z kremem migdałowym
-
Tarta gruszkowa z delikatną masą migdałową
-
Tarta migdałowo truskawkowa
-
Migdałowa tarta z gruszkami
-
tarta z kremem kokosowym...
-
Rustykalna tarta z jabłkami
-
Tarta jagodowa z bezową pianką
-
Tarta cebulowa z parmezanem
-
Tarty z mąki razowej z soczewicą
-
Tarta z malinami i czekoladą
-
Tarta z wędzonym pstrągiem i kozim serem
Zaloguj się aby dodać recenzję